Ekologiska och giftfria produkter för hela familjen
En EU-arbetsgrupp (EFSA) har avslutat en diskussion om livsmedelskontaktprodukter som innehåller melamin i kombination med bambufiber. Tidigare ansågs bambu vara trä och godkändes därför av EU.
För ungefär ett år sedan klassificerades istället bambu som gräs. Eftersom bambu nu är gräs och inte trä står det inte på EU: s positiva lista för tillsatser. Baserat på resultaten från arbetsgruppen säger EU nu att melamin / bambupulverprodukterna inte är lagliga, eftersom bambupulver inte finns på den positiva listan.
EU överlåter nu till de lokala livsmedelsmyndigheterna i de olika länderna att besluta hur de ska hantera denna situation.
Vi är i kontakt med Livsmedelsverket och kommer naturligtvis inte att fortsätta sälja dessa produkter OM det visar sig vara olagligt eller att de läcker gifter.
Nedan finns länkar till tester utförda för Zuperzozial, som när senaste testet gjordes (2020-07) inte släppte ifrån sig varesig melamin eller formalehyd, och som var i enlighet med EU's lagar vid produktion.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev för att få de senaste nyheterna om våra produkter och andra erbjudanden!