Living Naturally Soapnuts är det enda ekologiska tvättmedlet som växer på träd. Tvättnötterna släpper ifrån sig ett naturligt tvålämne, saponinerpassar, som passar känslig hud och utmärkt till babykläder eller om du har allergi. Tvättnötterna kommer i en påse av muslin och även med en mindre påse att använda när du tvättar. Du kan tvätta alla sorts tyger i temperaturer från 30 – 90 grader och 500 g räcker till ca 240 tvättar. Själva nötterna kommer både hela och halva. Detta påverkar inte effekten. Det kan även vara skillnader i färgerna beroende på när tvättnötterna skördats, vilket inte heller påverkar dess effekt.
Tvättnötterna går att återanvända flera gånger men när de blivit blanka så är det dags att byta ut till nya. De uttjänade är uttjänta går de utmärkt att använda i blomjorden, framför allt till orkideer.
Storlek: 500g
Innehåller: Sapindus Mukorossi (Tvättnötter)
Användning: Lägg 5-8 tvättnötter i medföljande tvättpåse och lägg på kläderna i tvättmaskinen.
Fakta: Living Naturally handtillverkar ekologiska och veganska tvålar och schampotvålar i England baserade på tvättnötter och näringsrika oljor. Tvålarna lämpar sig till hår, ansiktet och kroppen. Produkterna är veganvänliga, fria från kemikalier och ej testade på djur!