Nurmes 100 % Pure Avocado oil är rik på antioxidanter och vitaminer, passar för mogen hud. Avokadoolja är perfekt för torr och livlös hud. Återfuktar och mjukgör grov och torr hud. Ökar hudens egen kollagenivå och minskar hudens åldrande. Djupt absorberad olja rik på vitaminer (A, B1, B2, D, E) lugnar också solbränd hud. Kan med fördel även användas i håret, ökar välmåendet i hårbotten och ger näring.
En fuktighetskräm för hela kroppen, för naglarna, som hårbalsam och sminkborttagningsolja. Passar extra bra för personer med känslig hud och för barn. Passar även som skäggolja för män eller som basolja för användning i aromaterapi.
Volym: 100 ml
Ingredienser: Persia Gratissima (Avocado) Oil
Fakta: Nurme Purest Beauty är ett estniskt familjeföretag som tillverkar handgjorda tvålar och hudvårdsprodukter. Varje produkt är kvalitetstestad, handgjord av bästa råvarorna och är fria från syntetiska konserveringsmedel, färgämnen och dofter.