•  Ekologisk och giftfritt!
  •  Fri hemleverans över 499 kr!
  •  Gratis paketinslagning!
Produkten har blivit tillagd i varukorgen
  •   Fri hemleverans över 499kr *under 5kg
  •   Snabba leveranser
  •   Kostnadsfri paketinslagning
  •   Brett hållbart sortiment

Välkommen till vår EKO-BLOGG

Här hittar du intressanta inlägg om hur du kan leva mer giftfritt till vardags, smarriga recept och en och annan intervju.

➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿➿

 

Ekologisk fläckborttagning med galltvål

Fläckar och smuts på kläder, dukar eller sängkläder hör ofta till vardagen och tyvärr kan en del fläckar kan vara knepiga att få bort. Men med rätt metod går de flesta fläckar att behandla! 

 

Ta bort fläckar med galltvål

Många fläckborttagningsmedel innehåller en hel del kemikalier som kan irritera huden. Som ett miljövänligt och giftfritt alternativ finns galltvål, i både fast och flytande form. Galltvål är, som det låter, en tvål som är helt biologiskt nedbrytbar. Tvålen innehåller varken blekmedel, tillsatta konserveringsmedel eller parfym. Tvålen är gjord på naturliga fetter samt oxgalla som är en effektiv fläckborttagare. Klorofyll ger galltvålen den gröna färgen och hjälper till att ta bort fläckar från gräs, frukt, bär, grönsaker mm.

 

Tvättar kläder med galltvål och borste

 

Hur använder man galltvål?

Galltvål är himla enkelt att använda och kan gärna användas för rengöring av mer än textilier. Det går lika bra att använda galltvål vid rengöring av ugnen, skorna och nästan allting annat hemma.

 

För att ta bort fläckar från kläder med galltvål gör man såhär:

  1. Blöt tyget där fläcken är.
  2. Gnid in lite galltvål och arbeta upp ett lödder.
  3. Låt ligga en stund (svårare fläck kan ligga lite längre).
  4. Skölj av med vatten eller tvätta i tvättmaskinen.

     

Fläckar från olika substanser kräver olika typer av behandling och vissa fläckar kräver behandling snabbare än andra. Rödvin är en känd sabotör av kläder och om det spillts behöver man agera snabbt. Plagget eller duken ska omedelbart läggas i blöt, till dess att det är tvättdags med galltvål.

 

Fläckar av blod eller choklad får inte tvättas med varmt vatten, då fäster fläcken istället för att försvinna. Skölj därför dessa fläckar med kallt vatten, gnid in lite galltvål och tvätta sedan som vanligt.

 

En ekologisk galltvål i fast form är dryg och räcker länge, dessutom är hållbarheten obegränsad. Detta gör den extra miljövänlig eftersom det inte behöva köpas nytt speciellt ofta. 

5 kommentarer

olifant Mer än 4 år sedan
qast
ofadetilel Mer än 4 år sedan
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/]Amoxicillin 500mg[/url] Amoxicillin 500mg uwb.yvhf.medvetna.se.csv.br http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
ucoromipike Mer än 4 år sedan
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/]Amoxicillin 500mg Dosage[/url] Buy Amoxicillin Online ntd.cdkg.medvetna.se.pqz.jz http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
eqojumez Mer än 5 år sedan
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya/]Amoxicillin Without Prescription[/url] Amoxicillin 500mg Capsules wtp.fsbi.medvetna.se.oyi.lt http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
uveziricasurt Mer än 5 år sedan
[url=http://mewkid.net/when-is-xuxlya/]Amoxicillin[/url] 18 zxm.evql.medvetna.se.kko.ii http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Produkter
Svenska Suomi Norsk Dansk